CONTROL NUMBERS erPL

פלטפורמה לניהול עיר חכמה ב-360 מעלות

עיר חכמה בישראל ובעולם

בעשור האחרון צמד המילים עיר חכמה הפך לפופולרי ונכסף מאוד. כל עיר רוצה להיות "העיר החכמה והמפותחת ביותר", להיתפש כידידותית לעסקים ולתעשיות ההיי טק, וככזאת שמספקת שירותים עירוניים איכותיים כמו ניהול חכם של משאבים וידע. לרוב, לא נעשית חשיבה מושכלת ומאורגנת בתוכנית אסטרטגית שבודקת מה התושבים צריכים באמת. כיום, מרבית הפיתוחים שאנחנו רואים לא בהכרח בעלי ערך חברתי, כלכלי או תכנוני לתושבים – ולעתים אפילו ההפך. בעולם ובישראל רווחות שתי גישות מרכזיות לעניין עיר חכמה:

גישה

01

סנכרון וסנרגיה | מחולל

העיר מורכבת מעשרות מערכות וטכנולוגיות שונות כאשר באמצעות "מחולל" מעין מערכת על אינטגרטיבית, המידע מסונכרן למערך אחד באמצעותו הפעולות נעשות בסינרגיה. לעיתים נעשה שילוב בין מחולל למערכת CRM אשר מסייעת בתיעוד נתונים על תושבי העיר.

גישה

02

סנכרון וסנרגיה | מחולל

בנושאים עירוניים שונים – תחבורה, תברואה, מים וצנרת, מצלמות, איכות סביבה וכיוצ"ב. כאמור כל אלה נועדו לשפר את איכות החיים של התושב, לייעל תהליכים ולחסוך כסף ומשאבים.

האם קיימת עיר חכמה בפועל?

מלכתחילה, הודות להם הרשויות והתושבים אשר זיהו את החוסר והצורך בעיר חכמה שינסו מותניים והחלו לחפש את המענה המושלם לעיר חכמה. בעולם מתקשים להגדיר עיר חכמה הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהתהליך החל בפתרון עצמו ולא בהבנת הצורך והתהליך.

סנכרון המידע, איסוף המידע ופתרונות טכנולוגיים בהכרח לא הופכים את העיר לחכמה. סנכרון נכון עשוי לייעל התנהלות– אך מחולל לעולם לא יידע לייעל תהליך. הסנכרון אינו מאפשר לרשויות לחקור ולבחון את התהליכים לגופם. איסוף נתונים הינו קריטי וחיוני להגדרתה של עיר כחכמה, אך לא די באיסוף מידע ונתונים מאחר שגם תהליך האיסוף שלעצמו נדרש להיות חכם וכן האחסון שלו. עוד בשלב איסוף ותיעוד המידע על התושב ועל דפוסי ההתנהגות, הצריכה וכו' אנו עדים לחוסר עצום. ברשויות רבות חלק נכבד מהאוכלוסייה נעלם מעיני קברניטי העיר מאחר ובעוד שהאוכלוסייה המבוססת נגישה ומשתפת פעולה באיסוף המידע על אורח חייה המעמד הסוציואקונומי הנמוך נעלם מהתהליך וכתוצאה מזאת לא פעם נעלם גם במעמד קבלת החלטות הרות גורל. גם אם נניח שאיסוף המידע היה מושלם הרי שלערים רבות מאגרי מידע היסטוריים אך הלכה למעשה היכולת לנתח, להפיק מידע, לבחון עד כדי ייעול ומקסום קבלת החלטות לא קיימת. המידע שנאסף אינו נגיש למקבלי ההחלטות. שליפתו ממאגרי המידע השונים מורכבת, מסורבלת ולעיתים קרובות בלתי אפשרית. באשר לפתרונות הדיגיטליים, כל פתרון עשוי לייעל את העיר, להוזיל הוצאות ולחסוך במשאבים – אך פתרון דיגיטלי, גם אם ייעל, הוזיל וחסך, אינו בהכרח פתרון חכם. כאמור, פתרונות מדף דיגיטליים יכולים להיות פתרון נקודתי לצורך ספציפי אך לא חלק ממענה שלם. הטכנולוגיות מנותקות זו מזו וסנכרון המידע ביניהן (אם קיים) הוא סנכרון ותו לא.

לסיכום, אם ההחלטות המתקבלות אינן מבוססות על תמונת מצב אמתית מאחר ואיסוף המידע לקוי, אחסון המידע טיפש והפתרונות הדיגיטליים חיים באופן עצמאי כאשר ההחלטה ליישם אותם התקבלה על סמך מציאות חלקית הרי שהתשובה לשאלה האם קיימת עיר חכמה שלילית. קיימות ערים דיגיטליות באופן חלקי, קיימות ערים מרושתות, קיימות ערים אלקטרונית – אך כל אלה אינן ערים חכמות.

עיר חכמה ב - 360 מעלות | פילוסופיה על קצה המזלג

עיר חכמה היא תהליך ולא תוצאה סטטית. עיר חכמה היא קונספט אך היישום שלה שונה מעיר לעיר בהתאם לטופוגרפיה של העיר, לאוכלוסייה ולתנאים נוספים. עיר חכמה היא פתרון דינאמי לצו השעה בכל רגע נתון. המטרה הכוללת של עיר חכמה להגדיל את איכות החיים של התושבים באמצעות טכנולוגיה חכמה ולהפוך אותם לאזרחים חכמים כך שיש להם את כל המידע הדרוש להם כדי לקבל החלטות מושכלות על אורח החיים שלהם,אפשרויות העבודה ועוד וזאת תוך שמירה על יעילות, הוזלת עלויות וחסכון במשאבים.

כאשר המטרה ברורה ובהירה קל להגדיר עיר חכמה ויחד עם זאת האתגר האמתי נעוץ ביישום. יישום הרעיון שונה מעיר לעיר מעצם היותן שונות הן מבחינה גיאוגרפית, אקלימית והן מבחינת סוגי האוכלוסייה המיישבות אותן. כאמור הגדרתה של עיר חכמה מבוססת על שלושה יסודות תלויים זה בזה שכאשר אחד היסודות חסר או לקוי הרי שהעיר לא מקיימת את התנאים לקיומה על עיר חכמה.

עירייה חכמה

האיסוף החכם, האפיון והמידע הרלוונטי עירייה חכמה מאפיינת ומנהלת את המידע שנאסף מבלי להעמיס נתונים לא רלוונטיים ובאופן נגיש וברור. השקעה במידע חיוני, ממוקד וחכם היא אחת ההשקעות המשיאות ביותר עבור עיר.

עירייה חכמה

האיסוף החכם, האפיון והמידע הרלוונטי עירייה חכמה מאפיינת ומנהלת את המידע שנאסף מבלי להעמיס נתונים לא רלוונטיים ובאופן נגיש וברור. השקעה במידע חיוני, ממוקד וחכם היא אחת ההשקעות המשיאות ביותר עבור עיר.

עירייה חכמה

והביצועים של שירותים אורבניים כמו אנרגיה, תחבורה, איכות הסביבה ועוד תוך שימת דגש על פתרונות דינאמיים המתאימים עצמם לצורך העכשווי והעתידי, כדי להפחית צריכה של משאבים, בזבוז ולשלוט בעלויות – כאמור, כלכלה חכמה.

CONTROL NUMBERS erPL

2025

כבר כאן

יישום הרעיון, קיום ההגדרה הינם אתגר משמעותי וקריטי העומד לפתחה של כל עיר. CONTROL NUMBERS erPL מחזיקה פלטפורמה של מאות WITS. כל WIT מטפל בצורך אחר. קיימים WITS לתפעול וניהול העירייה החל מהפעילות הבסיסית ביותר כדוגמת טלפוניה וכלה בניהול תקציבי עתק. WITS נוספים מטפלים בתושב החל מנושא הבריאות, החינוך, התקשורת אל מול הגופים המוניציפליים וכלה באושר שלו. נוסף לכך קיימים WITS המטפלים בתשתיות ובכלכלה, סביבה חכמה, ניידות חכמה, קשרים מקומיים ובינלאומיים וכיוצ"ב.

כאמור, כל עיר משתמשת ב- WITS המתאימים לה. אין פתרון מדף יש מענה כולל. יתרון ה – WITS גובר מאחר וכל WIT המנהל / מטפל / מתפעל תוך כדי אוסף ומתעד נתונים חכמים ורלוונטיים לקברניטי העיר. מאחר וה- WITS "מדברים" באותה שפה הרי שאיסוף המידע בכל WIT משפיע ומושפע משאר ה – WITS. איסוף המידע התמידי תוך הימנעות מנתונים סתמיים מסייע בגיבוש וניטור הידע והתובנות הנגזרים מתוך הנתונים השונים. מיותר לציין כי הכל מתייעל וניתן להפיק תוצאות מקסימאליות בזמן קצר.

הפלטפורמה מתפעלת את המידע שהיא שואבת באמצעות ה – WITS השונים תוך שימת דגש על חזון העיר ועל יעילות כלכלית. אופי הנתונים והמידע החיוני המתגבש בהקשר של כל גורם וגורם מאפשר לפלטפורמה למפות, לפלח, לקטלג ולנתח עד מתן תובנות אופרטיביות לעיר אשר מטרתן אופטימיזציה מקסימאלית של הפעילות האורבנית ואורח חיים איכותי וחכם לתושבים.

עיר חכמה אמתית לעולם תישאר חכמה מעצם הגדרתה מאחר והיא דינמית ומשתנה בהתאם לתקופה, לצורך ולצו השעה. ה – WITS לעולם מתחדשים, משתכללים ומובילים את הפתרונות הכי עכשוויים. לפיכך השימוש בהם והטיפול בנושאים השונים באמצעותם מבטיח לעיר להיות בקדמת הטכנולוגיה כאשר הפתרונות נמצאים טרם נוצר הצורך.

בעוד תהליכים כדוגמת דיגיטציה עלולים ליצור הטיה סמויה ולהניע את התהליכים הלא – נכונים, הפלטפורמה מניעה תהליכים נכונים – מותאמים לכל עיר בתנאים הספציפיים שלה, משנה סדורה ואג'נדה ברורה.